Domů / Finance / Množství zahájených bytů v Praze stále klesá

Množství zahájených bytů v Praze stále klesá

V uplynulých dvou letech byl zaznamenán značný nárůst zahájení výstavby bytů jak na celém území ČR, tak i v hlavním městě. Po tomto progresu však přichází útlum a v prvních sedmi měsících letošního roku klesl počet zahájených bytů o 5,1%. V Praze je tento pokles kritický, neboť se počet zahájených bytů v bytových domech propadl o 78%.

Jak je to mimo Prahu

V ostatních krajích je situace různá, ale celkově počet zahájených bytů roste o 51%. Největší progres zaznamenávají Plzeňský a Středočeský kraj. Spolu s Prahou vykazuje propad zahájených bytů také Olomoucký kraj.

Podle statistických výkazů dochází v letošním roce k výraznému poklesu inženýrského, ale i pozemního stavitelství. V prvním pololetí se nové zakázky v inženýrském stavitelství snížily o 16%, přičemž v uplynulých dvou letech, kdy se stavebnictví vrátilo k růstu, byly hlavním tahounem sektoru. Hlavně k tomu pomohly veřejné zakázky a dočerpávání evropských fondů. Pozemní stavitelství dosáhlo svého vrcholu v roce 2006 a naopak největší propad zaznamenalo v roce 2013. Od té doby roste především díky soukromým zakázkám.

O čem vypovídají stavební povolení

Od roku 2010 nepřetržitě klesala orientační hodnota stavebních povolení, a to až do roku 2015, ve kterém nastal obrat. Daný ukazatel vzrostl meziročně o dvě procenta a tento příznivý trend pokračuje i v roce letošním. Za jeho první pololetí zaznamenal Český statistický úřad růst orientační hodnoty stavebních povolení o 17,4 %.

Již dlouhodobě je nejvyšší počet i orientační hodnota vydaných stavebních povolení ve Středočeském kraji. Důvodem je zejména výstavba nových bytových objektů. Na druhém místě je v tomto ukazateli Praha, kde se hodně investuje i do staveb nebytových budov.

Podíl českého stavebnictví na produkci v celé EU

Váha stavebnictví České republiky na celkovém indexu stavební produkce v zemích Evropské unie činí 1,4 procenta. Největší zásluhu má Francie, Velká Británie, Německo, Španělsko a Itálie, což jsou země tvořící největší podíl. České stavebnictví je svou výkonností výrazně nad evropským průměrem. Obecně stavební produkce v letošním prvním pololetí v Evropě stagnuje. Meziroční pokles zejména u inženýrského stavebnictví je ještě větší než v ČR v Polsku a Maďarsku.

Shlédněte také

Jak si co nejvýhodněji a s jistotou půjčit od nebankovní společnosti?

Když potřebujete rychle půjčit menší částku, nevyplatí se jít do banky. Na vydání kreditní karty …