Mezi velkým množstvím obyvatel přetrvává odpor k půjčkám. Není se tedy čemu divit, že svoji nenávist přenáší i na nebankovní instituce. Je ale oprávněná?
Banky vs. nebankovní instituce. To je válka, kterou tato dvě odvětví vedou už dlouhou dobu. Každé z nich nabízí jiné výhody. U bankovních institucí to je především stabilita a relativně nízký úrok, u těch nebankovních zase rychlost vyřízení a schválení i rizikových klientů. To s sebou ale přináší i jistá nebezpečí.
Lichvář kam se podíváš
Nebankovní financování podnikáníje v dnešních dnech velice populární. Podnikatelé velice rádi sahají po nebankovních půjčkách, zejména díky jejich rychlému vyřízení a okamžitému odeslání peněz. V podnikání totiž může každá minuta znamenat ztrátu příležitosti, která se pak nedá nahradit. Nebankovní sektor ale stále má i svoji odvrácenou tvář.
Pojďme se ale na chvíli vrátit do minulosti. Říká se totiž, že se historie pořád opakuje. Právě historie nám tak může nabídnout pohled na to, jak by mohl vypadat nebankovní sektor v budoucnosti. Není to ještě tak dávno, kdy nebankovním sektorem beztrestně proudily i peníze od lichvářů a podvodníků. Jejich vysoké úroky a vymahačské praktiky byly mnohdy za hranou. Stát se tedy rozhodl, že na ně zaklekne.
Bonus nad rámec poplatků
Vznikl tak nový zákon. Díky němu je v podstatě zakázaná půjčka pro podnikatele i jednotlivce bez prověřování bonity klienta a doložení příjmů. Z trhu tak zmizela celá řada podvodníků. Dalo by se tedy říct, že nynější nebankovní trh je mnohem bezpečnější. Zůstaly totiž prověřené společnosti, jejich vymahačské praktiky a úroky nejsou tak za hranou.
I přesto se však nebankovní instituce vyznačují vyšším úrokem než banky. Má to ovšem svoje opodstatnění. Jde o jakousi odměnu nad rámec klasických poplatků. Zvlášť u lidí nebo podnikatelů, kterým se neodváží banky půjčit. U nich totiž hrozí, že peníze vůbec nevrátí a připraví instituci o velkou částku.