Vládní návrh, který momentálně prochází legislativním procesem, počítá se změnami v zákoně o nemocenském pojištění. Jedna ze změn se týká otců, kteří by v případě schválení návrhu mohli od příštího roku čerpat týdenní otcovskou dovolenou. Toto opatření je v souladu se snahou současné vlády podporovat rodiny s dětmi. Již nyní mohou tatínkové čerpat mateřsku a pobírat rodičovský příspěvek.
Uvedený návrh by umožňoval otci dítěte nastoupit v období šesti týdnů ode dne narození dítěte nebo dne převzetí dítěte do péče na týdenní placenou otcovskou dovolenou. Tzv. otcovské by činilo 70 % denního vyměřovacího základu. To znamená, že by se vypočítávalo stejně jako mateřská.
Otec může čerpat mateřskou
Nastávající matka pobírá při splnění zákonných podmínek od 6. až 8. týdne před očekávaným dnem porodu mateřskou, jejíž doba čerpání činí 28 týdnů. Nárok na ní mají zaměstnankyně, jimž trvá v den nástupu na mateřskou pracovní poměr, nebo byly účastnicemi nemocenského pojištění alespoň 270 dnů v posledních dvou letech.
Mateřskou však může v Česku pobírat i otec, který může ženu na mateřské vystřídat nejdříve po skončení šestinedělí. Musí ale splnit stejné podmínky jako matka dítěte a ještě podepsat písemnou dohodu s matkou dítěte, že bude o dítě pečovat.
Rodičovský příspěvek
Navazuje na výplatu mateřské. Na rozdíl od nároku na mateřskou nejsou stanoveny žádné speciální podmínky. Rodičovský příspěvek náleží otci nebo matce při péči o nejmladší dítě v rodině, a to až do vyčerpání souhrnné částky 220 tisíc Kč, nejdéle však do 4 let věku dítěte. Otcové mají nárok na rodičovskou dovolenou stejně jako matky a během rodičovské dovolené též pobírají rodičovský příspěvek. Umožněno je i vzájemné střídání rodičů.
Výše mateřské
Je závislá na předchozím příjmu rodiče. Například u mzdy 20 tisíc Kč v rozhodném období činí měsíční mateřská 13.830 Kč. Na mateřskou navazuje rodičovský příspěvek, který je také poměrně vysoký, zvláště při zvolení varianty jeho čerpání po kratší dobu. Druhý z výdělečně činných rodičů může navíc při výpočtu měsíční čisté mzdy uplatňovat daňové zvýhodnění, které se v r. 2016 zvýšilo a činí měsíčně 1.117 Kč na první dítě, 1.417 Kč na druhé a 1.717 na třetí a další dítě. Vládní návrh má za cíl, aby důvodem nízké porodnosti nebyly finanční podmínky.