Budete-li chtít provést bankovní převod peněz do zahraničí v korunách, musíte počítat s tučnými bankovními poplatky. Na českém trhu totiž žádná banka nenabízí účet, v rámci něhož by byly příchozí i odchozí (kromě J&T Banky) zahraniční platby bez poplatku. Ušetřit byste mohli jen v případě placení v eurech.
K tomu je třeba podotknout, že pokud posíláte peníze do země, která není členským státem EU, Evropského hospodářského prostoru nebo do Švýcarska, Monaka či San Marina, netýká se vás pojem europlatba, ale zahraniční platba. Poplatky jsou ovšem poměrně vysoké v obou případech.
Nejnižší poplatky za odchozí platby
U zahraniční platby je nejnižší účtovaný poplatek 89 Kč a do 150 Kč umí tento úkon provést jen dvě společnosti. A sice Air bank, která si účtuje fixní poplatek ve výši 100 Kč a Moravský peněžní ústav, u kterého zaplatíte minimálně 89 a maximálně 890 Kč. Procentuální výše poplatku je zde 0,59% a částka, od které se poplatek začíná zvyšovat, je 15.085 Kč.
Další tři banky si účtují poplatek 150 Kč, který je za zahraniční platbu stále jeden z nejnižších na českém trhu.
Nejvyšší poplatky za odchozí platby
Naopak nejvyšší poplatek, který za odchozí platbu do zahraničí zaplatíte, překračuje hranici 300 Kč. Takto vysoké poplatky nabízejí na českém trhu Expobank, Reiffeisenbank a Sperbank. Konkrétně to je u prvně jmenované minimální poplatek 350 a maximální 2000 Kč. Reiffesenbank si účtuje minimálně 300 a maximálně 1500 Kč, Sperbanka minimálně 300 a maximálně 1700 Kč. Procentuální výše poplatku se u všech tří banka pohybuje kolem jednoho procenta a částka, od které se poplatek začíná zvyšovat je u Expobank 38.889 Kč a u dvou ostatních je to 30 tisíc korun.
Poplatky za příchozí platby
Na rozdíl od odchozích elektronických zahraničních plateb, je u příchozích plateb možnost neplatit nic za to, že vám někdo ze zahraničí pošle peníze na váš účet u české banky. Tuto službu ovšem nabízí pouze J&T Banka. Minimální poplatek ve výši 29 Kč fixně si účtuje Equa bank.